História DHZ Nižný Mirošov

1. 5. 2010

Tak ako aj vo viacerých obciach vtedajšieho prvého Československého štátu aj v našej obci vznikol v roku 1928 dobrovoľný hasičský zbor.

Zbor však nemal dlhú tradíciu a postupom času začal upadať, ale aj napriek tomu dobrovoľný hasiči často krát zasahovali ako pri požiari tak aj proti prírodným živlom a to najmä povodniam. Toto obdobie je bielim miestom v histórii zboru pretože sa nedochovali žiadne bližšie informácie o členoch a činnosti zboru. K obnoveniu a znovu zreorganizovaniu DHZ v Nižnom Mirošove nastalo až v druhej polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia za podpory vtedajšieho dnes už nebohého starostu Petra Keselicu. Pod jeho vedením sa obnovila činnosť hasičov a zdokonaľovala sa ich pripravenosť ako na poli boja proti prírodným živlom tak aj na poli športovom. V roku 1996 mal zbor 14 aktívnych členov, predsedom bol Teodor Berežný a veliteľ Milan Leško. V tomto  období  používali mirošovskí hasiči požiarne motorové vozidlo Tatra 138 a zásahovú striekačku PS12.  Nižnomirošovskí dobrovoľníci sa začali aktívne zapájať do požiarno-športových podujatí a v roku 2002 sami zorganizovali prvý ročník súťaže o pohár starostu obce Nižný Mirošov. Vtedajšie vybavenie už nepostačovalo potrebám a technické vybavenie sa rozšírilo o športovú striekačku PS-18 a obec pre požiarnikov zaobstarala Aviu A21 Furgon.  Od Roku 2002 bol predseda DHZ Jozef Kurtý, až do roku 2008 kedy na jeho miesto nastúpil terajší predseda Ondrej Michališin, a veliteľ Jozef Keselica. Od prvého ročníka súťaže o pohár starostu obce Nižný Mirošov v roku 2002 sa súťaž konala každoročne až do roku 2009, kedy musel byť VIII. ročník zrušený kvôli ničivým povodniam ktoré postihli obec. V roku 2010 bolo dané nižnomirošovským požiarnikom do užívania nové požiarne motorové vozidlo Iveco Daily, so zásahovou striekačkou Magirus, ktoré slávnostne odovzdal minister vnútra SR Robert Kaliňák. DHZ v Nižnom Mirošove aktívne pracuje na ďalších aktivitách a na 22.8. 2010 je pripravovaný VIII. ročník súťaže o pohár starostky obce Nižný Mirošov.